Transart Communication 2012 v Košiciach

Autor: Edina Kocsisová | 10.9.2012 o 12:12 | (upravené 10.9.2012 o 12:29) Karma článku: 3,06 | Prečítané:  524x

Milovníci akčného umenia sa naozaj majú na čo v septembri tešiť.  Úspešný festival performancie s názvom Transart Communication, koncom mesiaca po prvý raz od svojho vzniku zavíta do našej východnej metropoly. Festival s takmer 24 ročnou históriou prichádza do Košíc. Ak patríte medzi smrteľníkov, ktorí prednedávnom ani tušenia nemali o tom že niečo ako akčné umenie či performance existuje nedajte sa odradiť, aj pre Vás to bude zaujímavé.

Od štartu v roku 1988 v Nových Zámkoch v miestnom Kine Mier (Béke mozi) festival precestoval mnoho miest a krajín od Budapešti po Mexiko.   „Vtedy existovalo celkovo na svete 12 takýchto festivalov.  V dobe, keď sme ho odštartovali , náš bol jediný performance festival v celej strednej a východnej Európe."  - hovorí performer Jozef R. Juhász, ktorý stál pri zrode Transart Communication.

Festival je od svojich začiatkov naozaj populárny. Umelcov pozývali z celého sveta a skutočnosť, že nikdy ani jedna pozvánka nebola  odmietnutá hovorí o kvalite tohto podujatia. Samotný názov Transart Communication znamená akúsi medziľudskú komunikáciu prostredníctvom umenia.

„V počiatkoch sa performancie predvádzali na uliciach, neskôr sa stiahli do uzavretých priestorov a galérií. Momentálne vzniká čím ďalej, tým väčšia potreba vyjsť medzi ľudí a priblížiť im toto umenie a upozorniť ich na často veľmi vážne veci, ktoré denno-denne obchádzajú." - vysvetľuje Jozef R. Juhász.

Mnohí sa pri prvom kontakte na toto umenie hľadia s údivom a skepticky. Preto jednou z úloh festivalu je naučiť ľudí prijať rozličnosť, diverzitu. To bude aj jednou z úloh 21. ročníka performance festivalu Transart Communication, ktorý zavíta do Košíc od 24. do 30.septembra. Festival má štyri časti.

Prvou je MENET WORKSHOP, ktorý je určený mladým umelcom, študentom intermédií a akčného umenia. Na workshop , ktorý začne 24. septembra  sa môžu prihlásiť záujemcovia najmä zo strednej a východnej Európy. Lektormi budú umelci  ako Valentin Torrens zo Španielska a Roi Vaara, člen najznámejšej performance skupiny Black market z Fínska.

Pre širokú verejnosť je určený oficiálny štart festivalu - 26. septembra vernisáž výstavy veľkoplošných fotografií pozvaných umelcov v novootvorenej  galérii digitálnych umení s názvom DIG.  Sú pozvaní umelci z rôznych kútov sveta, ako napríklad zo Singapuru, Hongkongu, Fínska, Švédska, Čile, z Anglicka či Španielska, ktorí predvedú svoje predstavenia v Tabačke KulturFabrik a na Hlavnej ulici. Bude tu performance s koňom, ale aj plávanie vo fontáne. Súčasťou programu budú aj prezentácie jednotlivých umelcov, pomocou ktorých bude publiku poskytnutá možnosť bližšie spoznať zúčastnených  umelcov a ich tvorbu.

Zavŕšením programu bude novinka  - Performance vlak, ktorý vyrazí z Košíc do Bratislavy. Pôjde o pripojený multimediálny vagón, kde si prídu na svoje nielen milovníci performance umenia, ale aj literatúry. Vítaný je každý cestujúci s platným cestovným lístkom na túto trasu. Samotný vstup do tohto špeciálneho vagónu je bezplatný.  Program bude pestrý. Ja si na to určite vyhradím čas. A vy?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?