Transart Communication 2012 v Košiciach

Autor: Edina Kocsisová | 10.9.2012 o 12:12 | (upravené 10.9.2012 o 12:29) Karma článku: 3,06 | Prečítané:  532x

Milovníci akčného umenia sa naozaj majú na čo v septembri tešiť.  Úspešný festival performancie s názvom Transart Communication, koncom mesiaca po prvý raz od svojho vzniku zavíta do našej východnej metropoly. Festival s takmer 24 ročnou históriou prichádza do Košíc. Ak patríte medzi smrteľníkov, ktorí prednedávnom ani tušenia nemali o tom že niečo ako akčné umenie či performance existuje nedajte sa odradiť, aj pre Vás to bude zaujímavé.

Od štartu v roku 1988 v Nových Zámkoch v miestnom Kine Mier (Béke mozi) festival precestoval mnoho miest a krajín od Budapešti po Mexiko.   „Vtedy existovalo celkovo na svete 12 takýchto festivalov.  V dobe, keď sme ho odštartovali , náš bol jediný performance festival v celej strednej a východnej Európe."  - hovorí performer Jozef R. Juhász, ktorý stál pri zrode Transart Communication.

Festival je od svojich začiatkov naozaj populárny. Umelcov pozývali z celého sveta a skutočnosť, že nikdy ani jedna pozvánka nebola  odmietnutá hovorí o kvalite tohto podujatia. Samotný názov Transart Communication znamená akúsi medziľudskú komunikáciu prostredníctvom umenia.

„V počiatkoch sa performancie predvádzali na uliciach, neskôr sa stiahli do uzavretých priestorov a galérií. Momentálne vzniká čím ďalej, tým väčšia potreba vyjsť medzi ľudí a priblížiť im toto umenie a upozorniť ich na často veľmi vážne veci, ktoré denno-denne obchádzajú." - vysvetľuje Jozef R. Juhász.

Mnohí sa pri prvom kontakte na toto umenie hľadia s údivom a skepticky. Preto jednou z úloh festivalu je naučiť ľudí prijať rozličnosť, diverzitu. To bude aj jednou z úloh 21. ročníka performance festivalu Transart Communication, ktorý zavíta do Košíc od 24. do 30.septembra. Festival má štyri časti.

Prvou je MENET WORKSHOP, ktorý je určený mladým umelcom, študentom intermédií a akčného umenia. Na workshop , ktorý začne 24. septembra  sa môžu prihlásiť záujemcovia najmä zo strednej a východnej Európy. Lektormi budú umelci  ako Valentin Torrens zo Španielska a Roi Vaara, člen najznámejšej performance skupiny Black market z Fínska.

Pre širokú verejnosť je určený oficiálny štart festivalu - 26. septembra vernisáž výstavy veľkoplošných fotografií pozvaných umelcov v novootvorenej  galérii digitálnych umení s názvom DIG.  Sú pozvaní umelci z rôznych kútov sveta, ako napríklad zo Singapuru, Hongkongu, Fínska, Švédska, Čile, z Anglicka či Španielska, ktorí predvedú svoje predstavenia v Tabačke KulturFabrik a na Hlavnej ulici. Bude tu performance s koňom, ale aj plávanie vo fontáne. Súčasťou programu budú aj prezentácie jednotlivých umelcov, pomocou ktorých bude publiku poskytnutá možnosť bližšie spoznať zúčastnených  umelcov a ich tvorbu.

Zavŕšením programu bude novinka  - Performance vlak, ktorý vyrazí z Košíc do Bratislavy. Pôjde o pripojený multimediálny vagón, kde si prídu na svoje nielen milovníci performance umenia, ale aj literatúry. Vítaný je každý cestujúci s platným cestovným lístkom na túto trasu. Samotný vstup do tohto špeciálneho vagónu je bezplatný.  Program bude pestrý. Ja si na to určite vyhradím čas. A vy?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?