Úcta k starším vymiera?

Autor: Edina Kocsisová | 24.7.2012 o 8:35 | Karma článku: 14,66 | Prečítané:  2488x

Pred niekoľkými dňami som stála v nemenovanom supermarkete čakajúc v rade pri pokladni. Zrazu som zbadala milú staršiu pani, ktorá zdvorilo oslovila mladú (asi 20 ročnú) predavačku, že obíde rad lebo nič nekupuje, nech sa pozrie. Predavačka nereagovala, tak teta zopakovala vetu „Pozrite sa nič nekupujem.". Predavačka si nevšímala tetu, tak sa znovu ozvala. Bola zdvorilá  a príjemná. Predavačka sa z ničoho nič otočila k nej a zvrieskla na celú predajňu „Dajte mi pokoj, ja tu na to nie som!". Ešte chvíľu zahundrala, a teta bez slov, zarazene odišla. Reakcia na zamyslenie. Aj my, ostatní zákazníci sme zostali zarazení. Po prvé preto, ako sa predavačka správa k zákazníkovi a druhou vecou je to, že tá mladá predavačka neprejavila žiadnu úctu k staršej osobe.

 Juraj Sasák

 

Táto predavačka je typickým prípadom, ktorý je bohužiaľ často vídaný na Slovensku. Mnohí mladí ľudia si nevedia vážiť starých ľudí. Hnevá ich keď ich brzdia v pohybe na ulici, v obchodoch, v autobuse, pretože sú pomalší. Naštve ich, keď sa nebodaj nejaký starec ozve aby mu uvoľnili miesto v električke. Buď ich niečo na starých ľuďoch hnevá, alebo ich úplne ignorujú.

Len sa skúsme trochu vžiť do situácie. Máme 70 rokov, veľkú rodinu, deti a vnúčatá, predsa bývame sami, v lepšom prípade v dome spolu s rodinou máme svoju izbičku, alebo bývame vo vlastnom dome/byte, alebo nás strčili do domu dôchodcov a ani v jednom prípade o nás nikto nemá záujem. Neozve sa k vám nikto ani keď bývate v spoločnej domácnosti. Jediným spoločníkom je televízia, Biblia a udalosťou týždňa je omša. Tešíte sa, keď sa niekto spýta ako sa máte. A predsa je jeden človek, kto nám aspoň malú pozornosť venuje, a to je lekár. Áno starí navštevujú často doktora nielen preto, že sú chorí, ale aspoň na pár minút majú pocit, že niekoho zaujímajú, niekto sa o nich stará. Predstavte si, že napriek tomu, že sa o vás rodina nezaujíma, vy sa stále tešíte, keď s vami niekto z nich prehovorí a najradšej by ste im darovali celý svet, preto sa snažíte pomôcť ako len môžete. A nič nežiadate len trochu pozornosti, pár pekných slov.

Áno, mnoho starých je presne v takejto situácii. Aké pohladenie duše pre nich môže znamenať jedno pekné slovo, príjemný úsmev, trochu pozornosti. Majú za sebou dlhé roky, plné spomienok, krásnych a ťažkých chvíľ. Toľko by nám toho vedeli povedať. Lenže my sa nepýtame...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?